Final week’s $74 grocery buying journey


March 8, 2021 | Crystal Paine


I’m presently difficult myself to stay with a $70 price range for our household of six (two adults, two teenagers, a pre-teen, and a child). This contains virtually all of our breakfasts, snacks, and dinners + most family merchandise (toiletries, female merchandise, and many others.). Jesse and I normally eat lunch at house. The children have lunch at college.

For dwell updates, remember to observe my Instagram Tales. See all posts on my $70 Grocery Finances right here.

Should you bear in mind from final week, I spent $59 on groceries final week. So I had a bit of additional to spend on groceries this week. Plus, Kroger had despatched me a $7 off $70 coupon in a mailer — in order that helped me stretch the grocery price range much more this week!

I used to be excited a couple of strawberry deal! The very best deal is at all times after I can get them for $0.99 at Aldi, however I’ll take Three for $5!

Since Jesse, Kathrynne, and Kaitlynn are in Florida this week (for varsity journeys) and my guide launches subsequent week, my mother is right here serving to with Kierstyn whereas I do lots of completely different interviews for guide launch. My mother was the one who first impressed me to like salads, so I purchased numerous substances for salads this week!

I used to be so excited to search out cheese marked down! That could be a uncommon factor at our retailer!

And I used to be going to purchase some Goldfish since they have been alleged to be $0.99 once you purchased 5 or extra collaborating objects… however then I discovered some for $0.39!!

Kroger Procuring Journey

  • Three bins Mother’s Finest Cereal — $1.49 every once you purchase 5 or extra collaborating objects
  • Instantaneous Oatmeal — $1.49, used $0.40 mailer coupon = $1.09
  • Crackers — on closeout for $0.69
  • Mott’s Fruit Snacks — $1.49 once you purchase 5 or extra collaborating objects
  • Three baggage Goldfish — $0.39 every once you purchase 5 or extra collaborating objects
  • Oral B Toothbrush — $1
  • Crackers — on closeout for $0.87
  • Three 2-pack Gerber child meals — marked right down to $0.49 every
  • 2 packs yeast — marked right down to $0.49 every
  • Craisins — $1.59 once you purchase 5 or extra collaborating objects
  • Rice — $0.89
  • Peanut Butter — $1.50
  • Parmesan cheese — marked right down to $1.79
  • Brown Cow yogurt — marked right down to $1.99
  • Four baggage frozen veggies — $1 every — used 2 $0.50/2 coupons = $0.75 every
  • BodyArmour Drink — $1.50 (I tousled and didn’t get the Edge drink — this was alleged to be $0.50
  • Easy Fact yogurt — marked right down to $0.49
  • Flour — $1.49
  • Cottage Cheese — $1.25
  • Apple Juice — $1.50
  • Four Salad Kits — marked right down to $1.69 every
  • Greens — marked right down to $2.49
  • Bananas — marked right down to $1.29
  • Apples — marked right down to $0.99
  • Oats — $2.69
  • Milk — $2.49
  • Spring Combine — marked right down to $1.69
  • Romaine Lettuce — $1.29
  • Mushrooms — marked right down to $1.19
  • Cauliflower — marked right down to $0.99
  • Eggs – $2.79
  • Triscuits — $1.49
  • Cheese — marked right down to $3.29
  • Bread — $1.99
  • Bread — $1.39
  • Bork — marked right down to $4.49
  • Three packages strawberries — $5
  • Spinach — marked right down to $2.49
  • Granola Bars — used free coupon despatched in a mailer
  • Used $7 off $70 coupon
  • Whole with tax: $74.81

Wish to be taught a few of my greatest suggestions and methods for chopping your grocery invoice? Join right here for my FREE tip sheet on how you can minimize your grocery invoice $50 this week.


Subscribe free of charge e-mail updates from Cash Saving Mother® and get my Information to Freezer Cooking free of charge!


Learn Newer Put up

Learn Older Put up
Free One-Month Paramount+ Trial! {Beforehand CBS All Entry} »






Supply hyperlink