Final Week’s $59.29 Purchasing Journey


I’m presently difficult myself to stay with a $70 funds for our household of six (two adults, two teenagers, a pre-teen, and a child). This contains nearly all of our breakfasts, snacks, and dinners + most family merchandise (toiletries, female merchandise, and many others.). Jesse and I normally eat lunch at house. The children have lunch in school.

For dwell updates, make sure to comply with my Instagram Tales. See all posts on my $70 Grocery Price range right here.

3 ways we save some huge cash on groceries is sticking with easy meals, planning our menu primarily based upon what’s on sale on the retailer and what we’ve readily available, and making artistic substitutions. As an illustration, I can usually get pasta and pasta sauce on nice gross sales. Once I discover a deal on cheese and cottage cheese, we make Lasagna Casserole (or Baked Ziti, as some folks name it.)

I made Hen Stuffing Casserole for dinner one evening final week as a result of I had gotten hen and frozen veggies on sale and had stuffing that I’d gotten marked down. I didn’t have any bitter cream or plain or greek yogurt so I subbed half & half as a substitute. It labored!

I used to be so enthusiastic about this deal on contemporary asparagus! We’re going to have roasted asparagus as sides for a few of our dinners this week!

Kroger Purchasing Journey

Right here’s what I obtained at Kroger this week:

  • 2 Gerber Child Meals — marked all the way down to $0.49 every
  • Comforts Child Meals — marked all the way down to $0.39
  • 2 cans tomato sauce — marked all the way down to $0.19 every
  • 2 packets of yeast — marked all the way down to $0.49 every
  • 1 can tomatoes — marked all the way down to $0.39
  • 2 luggage frozen inexperienced beans — $1 every
  • Yoplait yogurt — $0.60
  • Moosetracks yogurt — marked all the way down to $0.39
  • Half & Half — $1.99
  • Brown Cow yogurt — marked all the way down to $1.99
  • 2 dozen eggs — marked all the way down to $0.99 every
  • 2 yogurts — marked all the way down to $0.29 every
  • 2 snack tracks of shrimp and crab — marked all the way down to $0.99 every
  • 2 bins Mother’s Finest Cereal — $1.49 every
  • Izzio Multigrain Bread — marked all the way down to $1.49 every
  • Wesson Oil — $1.99
  • 2 lbs. butter — on sale for $1.99 every
  • Meatloaf — $2.49 (marked all the way down to $3.49 + $1 off as a result of it was a part of the Purchase 5 or Extra Taking part Gadgets, Get $1 off every)
  • Stirfry Package — marked all the way down to $2.49
  • Four Butterball Turkey Sausages — $1.49 every
  • Milk — $2.89
  • Nectarines — $1.33
  • Peaches — $1.25
  • Bananas — $0.94
  • Romaine Lettuce — $1.79
  • Three bunches asparagus — $2.29
  • Grapes — $4.26
  • Potatoes — $2.79
  • Whole with tax: $59.29

Menu Plan Concepts

Make sure to comply with alongside on Instagram Tales to see what I’m cooking day day. I’ll probably change a couple of of these items up! We’ll see!)

Breakfast Concepts: Cereal/Milk, Baked Oatmeal, Eggs

Lunch Concepts: Salad, Leftovers, Sandwiches, Mac & Cheese (The children eat lunch in school through the week.)

Dinner Concepts:

  • Stirfry with Noodles
  • Change Your Life Hen
  • Sausage/Potatoes/Onions
  • Meatloaf, Baked Potatoes, Frozen Veggies
  • Waffles, Eggs, Sausage
  • Leftovers/Fend For Your self
  • Dinner out

Need to be taught a few of my greatest ideas and methods for slicing your grocery invoice? Join right here for my FREE tip sheet on minimize your grocery invoice $50 this week.





Supply hyperlink